Úvod » Teória » Brankár

Čo musí vedieť moderný brankár

publikované 09.11.2010

Brankársky post je špeciálna pozícia, ktorá si vyžaduje špecifické zručnosti a techniku, líšiacu sa od ostatných hráčskych postov. Rola brankára sa v priebehu posledných 20 rokov výrazne zmenila. Brankári mohli v minulosti kedykoľvek využívať chytanie lopty do rúk od vlastného spoluhráča a využívali to na zdržovanie hry. Dnes môžu loptu chytiť, len ak im ju spoluhráč prihrá neúmyselne. Zmenou tohto pravidla sa zvýšili aj nároky na brankárov. Tí musia byť nielen dobrí v chytaní lopty, fyzické a technické schopnosti na hru v bráne, ale musia mať aj kopaciu techniku a kontrolu lopty na úrovni hráčov v poli. Často totiž musia riešiť zložité herné situácie, v ktorých musia vedieť kontrolovať loptu a presne ju prihrať spoluhráčovi.

Medzi najdôležitejšie atribúty kvalitného brankára patria:

Technická pripravenosť - rýchle nohy, odrazové schopnosti, technika chytania lopty, vyrážanie lopty, dobré spracovanie lopty, správne postavenie v bráne, schopnosť zvládať vkĺzačky, výskoky, odkopy, výkopy, dobrá rozohrávka (nohami aj rukami).

Fyzická pripravenosť - sila, rovnováha, pohyblivosť, koordinácia, rýchlosť pohybu, vytrvalosť, silná horná časť tela, najmä ramená, potrebná výška (aspoň nad 180 cm).

Psychická pripravenosť - odvaha, koncentrácia, komunikácia, sebavedomie, schopnosť prijať chybu a kritiku a vyrovnať sa s nimi, rozhodnosť, predvídanie.

Množstvo technických zručností - chytanie, vyrážanie, kopacia technika, vhadzovanie, výskoky atď. sa dajú zlepšiť efektívnym a správne navoleným tréningom. V tejto sekcii na našej stránke budeme postupne prinášať cvičenia a praktické ukážky, na zlepšenie techniky začínajúcich alebo už hrajúcich mládežníckych brankárov. Nájdete tu aj radi na zlepšenie vašej celkovej výkonnosti.

Prispievať do diskusie môžu len prihlásení užívatelia.

V diskusii nie je zatiaľ žiadny príspevok

Kalendár akcií

« 02 / 2020 »
Najbližšia akcia

Ako skončí majstrovský zápas s FC Nitra ?

vyhráme
1 (100,0%)